پلاستیک چیست

در نگاه عوام پلاستیک از نفت خام گرفته میشود و افزایش تولید پلاستیک به صنعت نفت خام ضرر میزند اما این گونه نیست دانشمندان و محققان پلاستیک را لاشخور نفت خام میدانند و از سبوس جو پلاستیک های فراوان ساخته میشود.
بعد از جنگ اول شرکت ICI یک لیف پروتئینی به نام آردیل تولید کرد که از بادام زمینی بود از این ماده برای تولید نایلون مورد استفاده قرار می گرفت.
بیس یا پایه ی تمامی پلاستیک ها پلی اتیلن می باشد و یکی از منابع تولید کننده ی پلی اتیلن میتوان به نی شکر اشاره کرد که از تبدیل آن به اتیل الکل و اتیلن به دست می آید.
تا اواسط دهه 1950 میلادی منبع اصلی تولید پلاستیک در اروپا ذغال سنگ بود که از تقطیرتخریبی ذغال سنگ قطران ذغال سنگ، کک، گاز ذغال سنگ و آمونیاک به دست می آید؛ قطران ذغال سنگ منبعی برای مواد شیمایی آروماتیک همانند تولوئن، فنول، نفتالین و محصولات وابسته آدپیک اسید هگزا متیل دی آمین، کاپرولاکتام می باشد.
از تریبک کک با کلسیم کلسیم کاربید به دست می آید که ترکیب کلسیم کاربید با آب استلین پدید می آید که نقطه ی شروع مهم تولید آکریلونیتریل، ونیل استات و سایر بسپار های ونیلی است.
از ترکیب استیرن با بوتان دی ان لاستیک سنتزی تولید میشود بوتان دی ان کاملا از نفت و استیرن حدودی از نفت به دست می آید.
مواد پلاستیکی بسپار های سنگین می باشند.
پلی اتیلن پلیمری چند نوعی ست که از ساده ترین آن میتوان به اتیلن CH2=CH2 اشاره کرد و کمتر از 4% توسط پلی اتیلن تولید میشود؛ پلی اتیلن ارزان ترین پلیمر سنتزی است و مقاومت شیمایی فوق العاده ایی از خود نشان می دهد. این پلیمر گرمانرم است و به همین دلیل توانایی ذوب چند بار را دارا ست و نفطه ی ذوب نیز ندارد.
برای رنگ بخشیدن به مواد پلاستیکی و پلی اتیلن ها از پیگمنت های آلی و غیر آلی استفاده میشود این پیگمنت ها علاوه بر رنگ و زیبایی در مقاومت پلاستیک تاثیر فراوانی دارد.
عامه ترین پیگمنت و پر کاربرد ترین پیگمنت تیتانیوم دی اکسید می باشد که پایه ی تمام پلاسیتک های سفید است این ماده که به نام تیتان و شماره ی تجاری CI:77891 شناخته میشود و شرکت هایی همچون دپوند آمریکا، کرنوس آلمان و… این ماده را سنتز میکنند.

Shopping cart

0

No products in the cart.

اتصال به اینترنت نا موفق است